Każda osoba po ukończeniu weterynarii i uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu staje się "zwykłym lekarzem weterynarii". Jeśli taka osoba chciałaby być specjalistą w jakiejś konkretnej dziedzinie musi ukończyć odpowiednie studia podyplomowe - specjalizację.
Aby brać udział w rekrutacji na specjalizację należy mieć:
* Prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii
* 2-letni staż pracy w zawodzie lekarza weterynarii
Możliwe specjalizacje:
Specjalizacja Nr 1 Choroby przeżuwaczy
Specjalizacja Nr 2 Choroby koni
Specjalizacja Nr 3 Choroby trzody chlewnej
Specjalizacja Nr 4 Choroby psów i kotów
Specjalizacja Nr 5 Choroby drobiu i ptaków ozdobnych
Specjalizacja Nr 6 Choroby zwierząt futerkowych
Specjalizacja Nr 7 Użytkowanie i patologia zwierząt laboratoryjnych
Specjalizacja Nr 8 Choroby ryb
Specjalizacja Nr 9 Choroby owadów użytkowych
Specjalizacja Nr 10 Choroby zwierząt nieudomowionych
Specjalizacja Nr 11 Rozród zwierząt
Specjalizacja Nr 12 Chirurgia weterynaryjna
Specjalizacja Nr 13 Radiologia weterynaryjna
Specjalizacja Nr 14 Prewencja weterynaryjna i higiena pasz
Specjalizacja Nr 15 Higiena zwierząt rzeźnych i żywności zwierzęcego pochodzenia
Specjalizacja Nr 16 Weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna
Specjalizacja Nr 17 Epizootiologia i administracja weterynaryjna
Specjalizacje cieszące się dużym zainteresowaniem:
Nr 2 Choroby koni:
Krajowy Kierownik Specjalizacji : prof. dr hab. Andrzej Raś, Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM Olsztyn,
Czas trwania szkolenia wynosi 2,5- 3 lata i obejmuje ok. 320 godzin wykładów, seminariów, ćwiczeń i staży klinicznych.
Absolwent Kursu – lekarz weterynarii- specjalista chorób koni
Nr 4 Choroby psów i kotów:
Krajowy Kierownik Specjalizacji: Prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk, Wydział Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie
Szkolenie specjalizacyjne trwa 6 semestrów. Liczna godzin zajęć dydaktycznych 284 godzin. Staże kliniczne w wymiarze 160 godzin. Łącznie 444 godzin.
Absolwent Kursu – lekarz weterynarii- specjalista chorób psów i kotów
Nr 12 Chirurgia weterynaryjna:
Krajowy kierownik specjalizacji - dr hab. Zdzisław Kiełbowicz, Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Kształcenie specjalizacyjne trwa 6 semestrów – 308 godzin wykładów, 70 godzin warsztatów połączonych z wykładem wprowadzającym i demonstracją, oraz kontrolowaną własną pracą uczestników, 12 godzin konsultacji przedegzaminacyjnych, 12 godzin omawiania problemów egzaminacyjnych związanych z przebiegiem studiów, 1-2 miesięcy (6 godzin dziennie) stażu klinicznego.
Specjalizacje prowadzone przez uczelnie:
Wrocław:
Choroby drobiu oraz ptaków ozdobnych
Chirurgia weterynaryjna
Choroby psów i kotów
Epizootiologia i administracja weterynaryjna
Higiena zwierząt rzeźnych i żywności pochodzenia zwierzęcego
Rozród zwierząt
Weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna
Radiologia weterynaryjna
Olsztyn:
Chirurgia weterynaryjna
Choroby koni
Choroby psów i kotów
Choroby przeżuwaczy
Choroby zwierząt futerkowych
Higiena zwierząt rzeźnych i żywności pochodzenia zwierzęcego
Prewencja weterynaryjna i higiena pasz
Rozród zwierząt
Użytkowanie i patologia zwierząt laboratoryjnych
Lublin:
na pewno jest Radiologia weterynaryjna i choroby psów i kotów, niestety nie umiem nigdzie doszukać się szerszych informacji na ten temat
Warszawa:
niestety nic nie znalazłam na ten temat
Więcej informacji (program, spis przedmiotów itp):
http://www.piwet.pulawy.pl/kslw/?page=06
http://www.wet.up.wroc.pl/index.php/studia/studia-specjalizacyjne
http://wet.uwm.edu.pl/o-wydziale/specjalizacje/
Blog poświęcony studiowaniu weterynarii oraz rozpoczęciu samodzielnego życia w Lublinie
sobota, 25 maja 2013
sobota, 18 maja 2013
rekrutacja i kwaterowanie Lublin
Znalazłam trochę czasu w natłoku wydarzeń (kto wymyślił juwenalia w najgorętszym okresie studiów pełnym zaliczeń?!), więc odpowiadam na pytania (na które zawsze chętnie odpowiem, bo przecież od tego jest ten blog, nieprawdaż?):
1. Dodam od siebie, że pod koniec wakacji (tak w okolicach września) osoby, które będą chciały ubiegać się o stypendium socjalne lub kredyt studencki muszą zacząć zbierać te wszystkie papiery (jest ich strasznie dużo a na większość trzeba czekać ok 2 tygodnie od czasu złożenia wniosku o wydanie określonego pokwitowania). Jeśli bierzecie i kredyt i stypendium to w każdym urzędzie bierzcie po 2 sztuki każdego papierka - jeśli się nie przyda to wyrzucicie ale większość dokumentów w obu miejscach się pokrywa :)
Niektóre dokumenty mają "datę ważności" ale to jest chyba cały miesiąc, więc jest OK
Niektóre dokumenty mają "datę ważności" ale to jest chyba cały miesiąc, więc jest OK
2. Kopię potwierdzić może, z tego co pamiętam:
* dyrektor szkoły - musi być jego pieczątka i podpis
* notariusz (ale to koszt chyba ok 50zł za jeden dokument)
* osoba przyjmująca dokumenty (tak mi się wydaje, że ja miałam zwykłe ksero i przy oddawaniu dokumentów w Lublinie bardzo miła pani podpisała się tylko na kserze spoglądając czy jest takie samo jak oryginał)
Ale zawsze warto zadzwonić do nich i zapytać - rekrutacja ma chyba swoją własną infolinie :)
Tadam! Nawet znalazłam:
Szczegółowych informacji na temat rekrutacji na studia udzielają pracownicy Działu Organizacji Studiów tel. (81) 445-68-85,
(81) 445-66-45;
e-mail: rekrutacja@up.lublin.pl
Ale zawsze warto zadzwonić do nich i zapytać - rekrutacja ma chyba swoją własną infolinie :)
Tadam! Nawet znalazłam:
Szczegółowych informacji na temat rekrutacji na studia udzielają pracownicy Działu Organizacji Studiów tel. (81) 445-68-85,
(81) 445-66-45;
e-mail: rekrutacja@up.lublin.pl
3. Czy znajoma i ja możemy ubiegać się o wspólny pokój w akademiku?
Wszystko zależy od tego na jakim będzie kierunku i jaki akademik dostaniecie - jeśli Felin to problemu raczej nie będzie, ale jeśli Langiewicza to istnieje taki problem, że osoby do akademików przydzielane są kierunkami (w moim Dodku jest na pewno weterynaria i architektura krajobrazu)
Wszystko zależy od tego na jakim będzie kierunku i jaki akademik dostaniecie - jeśli Felin to problemu raczej nie będzie, ale jeśli Langiewicza to istnieje taki problem, że osoby do akademików przydzielane są kierunkami (w moim Dodku jest na pewno weterynaria i architektura krajobrazu)
4. Przypomniało mi się teraz pytanie na które ja nigdy nie uzyskałam odpowiedzi :) Czy osoby w akademikach są z góry przydzielone do pokoi, czy też można wybrać współlokatorów/pokój/piętro?
Wszystko można :) mnie każdy straszył że nie mam żadnego wyboru i idę jak owieczka na rzeź bo wszystko jest zaplanowane i zależy od humoru kierownika akademika. Tak na prawdę kierownikiem akademika Dodek jest bardzo miła pani, która (jeśli przyjedziecie na tyle wcześnie, że jeszcze będzie wybór) pozwoli Wam wybrać piętro i numer pokoju.
5. Jeśli macie kogoś znajomego, kto otrzymał miejsce w tym samym akademiku co Wy i chcecie z nim zamieszkać w pokoju to wystarczy (oczywiście znowu jak najwcześniej) w dzień kwaterowania wybrać się razem i iść do kierowniczki z wypełnionymi wnioskami i od razu powiedzieć ze chcecie być w tym samym pokoju :) Ona wtedy szuka w zeszycie pokoju w którym są minimum 2 miejsca wolne :)
Ja pojechałam w pierwszy dzień kwaterowania z samego rana i mogłam wybrać piętro, pokój i obie współlokatorki, dzięki czemu w naszym pokoju mieszkała tylko weterynaria :)
Ja pojechałam w pierwszy dzień kwaterowania z samego rana i mogłam wybrać piętro, pokój i obie współlokatorki, dzięki czemu w naszym pokoju mieszkała tylko weterynaria :)
6. Jeśli chodzi o wybór pokoju to pokoje przy klatce schodowej są najmniejsze. Jeśli chodzi o wybór piętra to im wyżej tym głośniej (ale to już zależy ile chcecie się uczyć a ile bawić :) )
7. Specjalizacje - będę o tym pisać w osobnej notce, bo dostałam już pytania na ten temat, ale skoro tak bardzo Cię to nurtuje :) Specjalizacje robisz zaocznie tylko w weekendy, zjazdy co 2 tygodnie (określone miasta prowadzą określone specjalizacje), więc okazać się może że te dwie, które ty chcesz będą w Lublinie i Wrocławiu tylko :D Poza tym dni zjazdów mogą się pokrywać.. Koszt specjalizacji to ok 10-25 tysięcy, odpowiedz sobie zatem czy dasz rade ciągnąć zarówno finansowo jak i czasowo obie specjalizacje w tym samym czasie? Wszystko zależy od szczęścia (z tego co czytałam to na specjalizacje są nabory i nie na każdą możesz rekrutować się co rok ale np rekrutacja jest raz na 3 lata).
Jak będę mieć więcej czasu to poszukam informacji na ten temat i zrobię osobną notkę, bo moje informacje na dzień dzisiejszy to raczej gdybanie :D
Niedługo opiszę co trzeba kupić na studia, bo o to też już miałam pytania :)
PS: zauważyliście, że moje komentarze są czasem dłuższe niż niektóre wpisy? :D
poniedziałek, 6 maja 2013
Matura 2013!
Właśnie zaczął się sezon na matury 2013, więc życzę wszystkim 100% wyników i wstąpienia w poczet studenckiej braci na wymarzonym kierunku wymarzonej uczelni. Dajcie z siebie wszystko!
POWODZENIA! :)
POWODZENIA! :)
niedziela, 5 maja 2013
jak przenieść się z niestacjonarnych na stacjo?
Wpis specjalnie dla Bartka :)
Miałam iść do dziekanatu zapytać o przenoszenie się niestacjo i warunki jednak miałam autobus do domu i zrezygnowałam z wizyty u tych jakże miłych kobiet :D
Moja znajoma właśnie stara się o przeniesienie na 2. rok na stacjo więc podpytałam ją co i jak - wydaje się że można jej ufać, więc podaję i Wam te informacje:
Jeśli studiujecie weterynarię w trybie niestacjonarnym macie możliwość przenieść się na drugim roku na tryb stacjonarny, dzięki czemu nie będziecie musieli już wnosić opłat na czesne :) Aby starać się o przeniesienie musicie spełniać przynajmniej jeden z podanych warunków (wiadomo - im więcej tym lepiej..)
CHYBA NIE WSZYSCY ZROZUMIELI O CO CHODZI W TYM POŚCIE - NIE MA PEWNOŚCI, ŻE SPEŁNIAJĄC TE WARUNKI ZOSTANIECIE PRZENIESIENI ZA DZIENNE, ISTNIEJE TAKA MOŻLIWOŚĆ ALE TO NIE JEST NIC PEWNEGO!
Za średnią osoby przenoszone są zazwyczaj po 2 roku (choć wysoka średnia + trudna sytuacja mat. mogą być pomocne już na 1). Nie bierzcie proszę za pewnik tego, że zostaniecie na 100% przeniesieni na dzienne bo nie macie kasy - to wszystko zależy od władz uczelni a z nimi nigdy nic nie wiadomo...
Miałam iść do dziekanatu zapytać o przenoszenie się niestacjo i warunki jednak miałam autobus do domu i zrezygnowałam z wizyty u tych jakże miłych kobiet :D
Moja znajoma właśnie stara się o przeniesienie na 2. rok na stacjo więc podpytałam ją co i jak - wydaje się że można jej ufać, więc podaję i Wam te informacje:
Jeśli studiujecie weterynarię w trybie niestacjonarnym macie możliwość przenieść się na drugim roku na tryb stacjonarny, dzięki czemu nie będziecie musieli już wnosić opłat na czesne :) Aby starać się o przeniesienie musicie spełniać przynajmniej jeden z podanych warunków (wiadomo - im więcej tym lepiej..)
- za poprawę matury - jeśli studiujecie wetę niestecjo i macie zaliczony pierwszy rok a jednocześnie udało Wam się poprawić maturę (lub też spadły progi) i w kolejnej rekrutacji dostaliście się na studia stacjonarne to możecie rok drugi studiować nieodpłatnie (wcześniej pewnie wypełniacie masę papierów, podań itp)
- za średnią - jeśli macie zaliczony pierwszy rok i dodatkowo średnią wyższą lub równą 4,0 to możecie ubiegać się o przyjęcie w poczet stacjonarnych (niestety nie mam pojęcia czy do średniej wliczają się wszystkie przedmioty czy też tylko oceny z egzaminów)
- za udokumentowaną trudną sytuację materialną - jeśli kwalifikujecie się do stypendium socjalnego to pewnie możecie złożyć też podanie o przepisanie na stacjonarne. Trudna sytuacja zdarza się najczęściej gdy: rodzina jest wielodzietna, niskie przychody na członka rodziny, utrzymywanie się z niewielkiego gospodarstwa rolnego - wtedy mają jakieś tam przeliczniki hektarów na złotówki, kiedy rodzina jest rozbita itp
CHYBA NIE WSZYSCY ZROZUMIELI O CO CHODZI W TYM POŚCIE - NIE MA PEWNOŚCI, ŻE SPEŁNIAJĄC TE WARUNKI ZOSTANIECIE PRZENIESIENI ZA DZIENNE, ISTNIEJE TAKA MOŻLIWOŚĆ ALE TO NIE JEST NIC PEWNEGO!
Za średnią osoby przenoszone są zazwyczaj po 2 roku (choć wysoka średnia + trudna sytuacja mat. mogą być pomocne już na 1). Nie bierzcie proszę za pewnik tego, że zostaniecie na 100% przeniesieni na dzienne bo nie macie kasy - to wszystko zależy od władz uczelni a z nimi nigdy nic nie wiadomo...
Subskrybuj:
Posty (Atom)